Jakie karnisze wybrać?

Z jakiego materiału karnisze wybrać?

Ilość obecnie występujących na polskim rynku modeli karniszy jest tak duża, że dla osób nie śledzących na bieżąco trendów w dekoracjach okiennych, wybór właściwego karnisza może być sporym wyzwaniem. Mając styczność z karniszami od kilkunastu lat postanowiliśmy przybliżyć Wam tę tematykę. Tym razem postanowiliśmy skoncentrować się na materiale z jakiego karnisz może być wykonany. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł ułatwi Wam dokonanie dobrego wyboru.

Karnisze metalowe – wciąż na topie

Jeszcze 10 lat temu w polskich domach niepodzielnie królowały karnisze drewniane. Wtedy to na rynku zaczęły pojawiać się karnisze metalowe, których popularność często zaskakiwała nawet samych sprzedawców. Ten nowy trend sprawił, że obecnie wg naszych danych, ponad 80% kupowanych w Polsce karniszy stanowią właśnie karnisze metalowe. Najczęściej są one wykonane ze stopu cynku i aluminium, tzw. ZnAl, a kolor uzyskuje się dzięki procesowi galwanizacji. Galwanizacja umożliwia uzyskanie efektu „przecierania” czyli delikatnych ciemnych smug widocznych na karniszach w kolorze złoto antyk czy stali nierdzewnej. Proces ten zapewnia trwalsze utrzymanie się koloru. Do najpopularniejszych karniszy galwanizowanych na polskim rynku należą karnisze z serii verso, porto, elegant oraz stylowa klasyka.

duncan

Kupując karnisze metalowe koniecznie zwracajmy uwagę na fakt czy są one galwanizowane czy tylko malowane proszkowo. Tańsze karnisze malowane proszkowo, model Split, mają bardziej jednolity kolor (brak efektu przecierania), a montaż wspornika odbywa się na jeden kołek rozporowy.
Z uwagi na popularność o karniszach metalowych galwanizowanych szerzej napiszemy w kolejnych artykułach szczegółowo przybliżając ich odmiany.
Pcv + metal – dla oszczędnych

Osobom z nadszarpniętym remontowym budżetem producenci często polecają karnisze z serii Ula, wykonane z metalowej rurki oklejanej okleiną PCV, plastikowych wsporników (mocowanych na jeden kołek) wzmacnianych wewnątrz stalowym kształtownikiem oraz plastikowych kółek i zakończeń. Całość po zawieszeniu daje efekt kutego karnisza metalowego i przy lekkich firankach funkcjonuje bez zarzutu. Model Ula pojawił się na rynku około 8 lat temu i w dalszym ciągu cieszy się sporym zainteresowaniem. Najczęściej występuje z rurkami o średnicy 16 mm.

galazka

Aluminium – idealne do pomieszczeń w nowoczesnym stylu

Wchodzące na nasz rynek coraz mocniej, aluminiowe karnisze Square firmy Marcin Dekor to połączenie włoskiej finezji z niemiecką jakością. Polecamy je szczególnie do nowocześnie urządzonych mieszkań i apartamentów. Ich specjalna konstrukcja pozwala na swobodne przesuwanie firanki na całej długości szyny. Zaprojektowane przez włoskich stylistów zakończenia są doskonałym połączeniem prostoty z elegancją.

Z tego materiału na uwagę zasługują nowe polskie karnisze Nowus oraz Roxy, pokryte doskonałymi niemieckimi farbami. Dzięki specjalnie wyprofilowanym wspornikom one także umożliwiają przesuwanie firanek na całej długości. W odróżnieniu od karniszy Square seria Roxy  oraz  Nowus oferuje minimalistyczne, krótkie zakończenia, będące idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których nie ma możliwości zastosowania dłuższych zakończeń ozdobnych.

bialykrysztal

Drewno + metal – ekskluzywne połączenie klasyki z nowoczesnością

Zaproponowane przez firmę Mardom nowatorskie modele z serii Cuadro i Quadrato to unikalne połączenie metalowej szyny z drewnianym profilem. Minimalistyczny srebrny, metalowy wspornik pozwala na regulację odległości karnisza od ściany. Dzięki prostym, geometrycznym kształtom serie Cuadro  i Quadrato  świetnie sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Dostępne w kolorach wenge i merbau (czereśnia). Na zamówienie możliwe wykonanie w innych kolorach, m.in. w czarnym, czerwonym, białym.

karnisz_QUADRATO_podw_zak_quadrato_kol_braz_v2

Pcv – użyteczność przede wszystkim

Pcv to materiał, z którego wykonane są płaskie szyny sufitowe. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w budynkach użyteczności publicznej, hotelach oraz w mieszkaniach, w których wysokie usytuowanie okna względem sufitu nie pozwala na powieszenie tradycyjnych karniszy. Ich grubość to najczęściej 12mm. Dzięki dodatkowym akcesoriom szyny sufitowe możemy łączyć, aby uzyskać dowolną długość bez wpływu na jego funkcjonowanie. Istnieje także możliwość zastosowania łuków oraz listew maskujących.

szyna_podw

Zobacz także: