Jak dobrać rolety do typu pomieszczenia. Część 2: wnętrza usługowe.

We wnętrzach mieszkalnych zdecydowanie najważniejsza jest estetyka wykończenia, co oznacza, że właśnie wygląd rolet będzie przesądzał o wyborze konkretnego modelu i wariantu. A w pomieszczeniach użytkowych, choć przecież prezencja też odgrywa olbrzymią rolę, zdecydowanie na pierwszym miejscu będzie funkcjonalność. Oto przegląd niektórych popularnych opcji i problemów.

Światło jest ważne – gabinety
Gabinety lekarskie i dentystyczne, a także gabinety weterynaryjne, salony fryzjerskie i kosmetyczne to miejsca, w których oświetlenie naturalne jest nadzwyczaj istotne. Jednak zbyt jaskrawe światło słońca też nie jest wskazane. Dlatego rolety, owszem, będą dobrym rozwiązaniem, ale na pewno nie zaciemniające, a na przykład dzień-noc, a nawet bardziej klasyczne tkaninowe, bo łatwiejsze do utrzymania w czystości. Z tego samego powodu najlepiej jest zdecydować się na estetyczne i łatwe do wyczyszczenia rolety w kasetach. Choć przepisy Sanepidu aż tak precyzyjne nie są, to można założyć, że łatwiejsze sprzątanie gabinetu będzie w każdym przypadku olbrzymim plusem.

Prestiż i elegancja, czyli biura, poradnie i salony sprzedaży
W gabinetach rządzi przede wszystkim wykładnia Sanepidu. W kancelarii prawnej, biurze doradcy finansowego, w banku czy u nawet u jubilera już nie. Oczywiście witryny sklepowe muszą być ze względów praktycznych odsłonięte, jednak pomieszczenia pracownicze i usługowe w głębi powinny zapewniać komfort i poczucie bezpieczeństwa. To oznacza, że montaż rolet będzie rozwiązaniem idealnym, ponieważ pozwoli wykorzystać do maksimum światło słoneczne i jednocześnie zasłonić okna, jeśli będzie go zbyt dużo. Raczej nie stosuje się w takich miejscach rolet dzień-noc, bo często są one zbyt awangardowe w stosunku do reszty aranżacji. A jeśli chodzi o tkaninowe, to można wybrać zarówno cieńsze – i tak robi się częściej – jak i gumowane lub termiczne, co jest rzadziej stosowanym rozwiązaniem, jednak niepozbawionym zalet.

Restauracje, bary, kluby oraz hotele
Bardzo często stylizowane wnętrza raczej domagają się zawieszenia klasycznych zasłonek, ale eleganckie rolety również świetnie się sprawdzają. Wiadomo – zależy to od aranżacji pomieszczeń, ale najczęściej wyróżnienie się dzięki roletom jest nie tylko łatwe, ale i bardzo skuteczne. Najczęściej stosuje się proste i wytrzymałe konstrukcje z tkaninami, które można stosunkowo łatwo wyczyścić.

W hotelach także rolety nie są dominującym rozwiązaniem, ale gestorzy prestiżowych obiektów doceniają ich korzystne znaczenie zarówno w aspekcie wizerunkowym, jak i funkcjonalnym. Tym samym coraz częściej w hotelach i restauracjach montuje się rolety wszystkich typów. Gros podobnych realizacji bazuje na modelach z kasetami jako estetyczniejszymi i trwalszymi, ale to nie jest żelazna zasada.

Podsumowanie

Wnętrza użytkowe są bardzo specyficzne – ich wyposażenie podlega ocenie w aspekcie funkcjonalności, estetyki, marketingu, ekonomii i ogólnego wrażenia. Choć do niedawna rolet w tego typu wnętrzach nie traktowano do końca poważnie, dziś, dzięki coraz lepszym materiałom i łatwiejszej realizacji spersonalizowanych zamówień rolety wypierają klasyczne dekoracje okienne. Dlaczego? Są estetyczniejsze, bardziej prestiżowe, czystsze i pozwalają na wyróżnienie gabinetu, obiektu czy biura. Oczywiście żeby tak było, trzeba zamówić naprawdę dobre rolety, wykonane z materiału najwyższej klasy i pracujące na najbardziej wytrzymałych mechanizmach. Jeszcze parę lat temu oznaczało to olbrzymie wydatki, a dziś jest osiągalne niemal dla każdego użytkownika podobnych obiektów.

Zobacz także: