Jak czyścić rolety?

czyli krótki przewodnik po sposobach dbania o rolety

Rolety w oknach naszych mieszkań stanowią nie tylko osłonę przed słońcem i wzrokiem ciekawskich, ale są również ozdobą wnętrza. Aby prezentowały się ładnie i długo nam służyły warto zadbać o nie w odpowiedni sposób.

Na rynku pojawia się wiele nowych produktów do aranżacji okien – od karniszy i zasłon, po żaluzje, plisy i rolety. Te ostatnie cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat dzięki swej uniwersalności i wygodzie użytkowania. Decydując się na ich zakup najczęściej zastanawiamy się nad takimi kwestiami, jak wybór koloru, rodzaju tkaniny czy dobór odpowiedniego rozmiaru. Myśląc o długotrwałym użytkowaniu i estetycznym wyglądzie rolet powinniśmy zadbać również o ich konserwację.

Czy rolety można prać?

To jedno z pytań, które często stawiają nasi klienci. Odpowiedź wydaje się oczywista. Roleta to nie tylko tkanina, ale także elementy mocujące, rurka nawojowa czy obciążnik, które z pewnością nie nadają się umieszczenia w bębnie pralki. Stanowczo odradzamy również próby rozebrania rolety i wyprania samej tkaniny – pranie w ten sposób z pewnością zniszczy materiał. Czy to oznacza, że zabrudzonej rolety nie da się wyczyścić? Wręcz przeciwnie! Poniżej przedstawiamy kilka sposobów konserwacji rolet nie wymagających nawet zdejmowania ich z okna.

Jak czyścić rolety materiałowe?

Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić rolety:

  1. Rozwiń roletę w taki sposób, żeby na rurce pozostał jeden zwój materiału – dzięki temu tkanina nie odklei się od rurki.
  2. Usuń kurz z tkaniny – możesz to zrobić odkurzaczem na najniższej mocy ssania z e szczotką do tapicerki lub suchą ściereczką.
  3. Do ciepłej wody dodaj 15 ml (1 łyżkę) płynu do naczyń.
  4. Czystą gąbkę namocz w przygotowanej wcześniej wodzie i delikatnie zmywaj roletę zaczynając od góry i stopniowo przesuwając się w dół. Nie trzyj rolety zbyt intensywnie, żeby nie uszkodzić materiału.
  5. Jeśli na rolecie będą plamy, których nie uda się usunąć wodą z płynem, możesz spróbować użyć odplamiacza do kolorowych tkanin. Najpierw koniecznie wykonaj próbę w niewidocznym miejscu. Nanieś niewielką ilość odplamiacza i odczekaj około 20 min. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odbarwienia lub uszkodzenia materiału, nie stosuj tego środka do czyszczenia tkaniny.
  6. Wypłucz gąbkę i zmyj z rolety resztki detergentu za pomocą ciepłej wody.
  7. Pozostaw roletę rozwiniętą aż do całkowitego wyschnięcia!

Jak często czyścić rolety?

W dużej mierze zależy to od pomieszczenia, w którym je użytkujemy, rodzaju tkaniny czy zanieczyszczeń dostających się do mieszkania, np. przez otwarte okna. Warto przetrzeć rolety przy każdym myciu okien, a ich dokładne mycie wykonać 2-3 razy w roku, najlepiej w ciepłe i słoneczne dni, kiedy materiał może szybko wyschnąć.

Jeśli przypadkowo poplamimy roletę, zwłaszcza tłuszczem, usuńmy zabrudzenie tak szybko, jak to możliwe – im dłużej plama pozostanie na materiale, tym trudniej będzie ją usunąć w przyszłości.

Dlaczego rolety „śmierdzą”?

Nieprzyjemny zapach najczęściej spowodowany jest niską jakością tkanin lub niewłaściwym użytkowaniem rolety. Ważne jest, by rolety kupować wyłącznie od sprawdzonego producenta, mającego w ofercie tkaniny atestowane.

Ważne jest, aby chronić rolety przed nadmiernym zawilgoceniem i nie pozostawiać ich mokrych w pozycji zwiniętej. Podczas suszenia tkaniny warto pozostawić uchylone okno.

Jak widać, dbanie o rolety nie jest ani specjalnie wymagające, ani bardzo czasochłonne. Poświęcając na nie regularnie kilka chwil, zapewnimy naszym

Zobacz także: