Hit w wystroju okien – karnisze galwanizowane

80% obecnie kupowanych na polskim rynku karniszy stanowią metalowe karnisze galwanizowane. Ich duża popularność wynika przede wszystkim z większej trwałości i różnorodności w stosunku do innych modeli. Kilkaset wzorów dekoracyjnych końcówek, kolory w odcieniach najpopularniejszych elementów wystroju wnętrz oraz różnorodność wsporników sprawiają, że można je dopasować do każdego pomieszczenia.

Duża liczba możliwych do zastosowania rozwiązań może spowodować, że wybór właściwego do naszego pokoju karnisza może stać się bardzo trudny i czasochłonny. Postanowiliśmy zatem przybliżyć Wam najważniejsze informacje, które należy wziąć pod uwagę planując zakup karnisza galwanizowanego.

Po pierwsze grubość rurki

Na polskim rynku dominują trzy średnice rurek do karniszy: 16mm, 19mm i 25mm.

Karnisze z rurkami  16mm stosuje się najczęściej do minimalistycznych pomieszczeń lub lekkich firanek. Często montuje się je w kuchni lub łazience. Z tej serii do najpopularniejszych należą karnisze gral i karnisze dla wymagających.

karnisze metalowe dla wymagajacych

19mm to w tej chwili najczęściej wybierana średnica rurek. Zapewnia utrzymanie ciężkich zasłon przy jednoczesnym zachowaniu subtelnego wyglądu. Najczęściej wybierane przez klientów 19-stki to karnisze verso, porto oraz elegant.

 

karnisze fi19 verso

Na serię z grubszymi rurkami – 25mm możemy zdecydować się przy urządzaniu dużych pomieszczeń, salonów bądź w wypadku gdy chcemy powiesić ciężkie zasłony czy kotary. W takim wypadku warto obejrzeć karnisze stylowa klasyka, luxor i klasik.

karnisze z kryształkami

Wsporniki – przede wszystkim otwarte od góry

Obecnie najczęściej stosowane wsporniki są otwarte od góry, tzn. przestrzeń, w której usadowiona jest rurka nie stanowi zamkniętego pierścienia lecz ma kształt łódki. Jest to zdecydowanie wygodniejsze zarówno przy montażu jak i przy zmianie firanek. Nie trzeba wówczas demontować całego karnisza. Rozwiązanie to jest całkowicie bezpieczne. Nie ma obaw przed wypadnięciem lub przesuwaniem rurki, bo zabezpiecza ją śruba wkręcana od góry wspornika.

Zwróćmy uwagę, aby montaż wspornika do ściany odbywał się za pomocą trzech wkrętów. Rozwiązanie to zapewnia stabilne utrzymanie wsporników nawet pod naporem ciężkich kotar. Obecnie odchodzi się od wsporników mocowanych na jeden kołek rozporowy.

wsporniki do karnisza

Krótkie czy długie? Przy wielu karniszach metalowych mamy w tej chwili do wyboru wsporniki klasyczne długie oraz te o bardziej nowoczesnym wyglądzie i nieco krótsze. Klasyczne, dłuższe wsporniki należy zastosować, gdy nasze parapety lub kaloryfery wystają mocno poza obrys ściany. Jest to szczególnie ważne, kiedy będziemy chcieli zawiesić dłuższe firanki. Przy bardzo wystających parapetach z pomocą przychodzą nam przedłużki do wsporników, dzięki którym karnisz możemy odsunąć od ściany o kolejnych 5 cm.

W niektórych pomieszczeniach zdarza się jednak, że montaż wsporników do ściany jest niemożliwy. Wtedy skuteczną metodą będzie zastosowanie wsporników sufitowych.

Zakończenia – klasycznie lub nowocześnie

Nic tak nie zdobi karniszy jak efektowne zakończenia. Zarówno do rurek o średnicy 16, 19 jak i 25 mm są do wyboru setki rozwiązań dekoracyjnych związanych z zakończeniami. O ile nie mamy po bokach nic co mogłoby ograniczać założenie ozdobnych końcówek warto dać się ponieść najnowszym trendom i nadać karniszom efektowne wykończenie.

Dostępne na rynku zakończenia mają przeważnie od 2  do 15 cm długości. Wśród ozdób dominują dwa trendy; klasyczny minimalizm z końcówkami w całości metalowymi o kształtach owalnych bądź kwadratowych, czasami z motywem roślinnym (listki, gałązki) oraz odważniejsze końcówki z elementami kryształowymi lub z cyrkoniami. Wybór tych ostatnich warto rozważyć, gdy mamy w mieszkaniu wiele kryształowych lub szklanych dodatków.

zakończenia do karniszy

Kółka z żabkami a może dekoracyjne klamry

Na ryku jest przynajmniej kilka sposobów na zawieszenie zasłon i firanek. Pierwszy z nich i najpopularniejszy to tradycyjne kółka z żabkami, występujące w średnicy 35 mm idealne do rurek ze   średnicą 25 mm lub 26 mm pasujące do rurek 16 i 19 mm. W podobnych rozmiarach możemy wybrać tzw. kółka ciche z warstwą silikonu po wewnętrznej stronie kółka. Rozwiązanie to zapewnia ciche przesuwanie kółek po rurce. Innymi pomysłami na upięcie firanek są dekoracyjne klamry kobra oraz koma. Klamry mają wbudowane żabki, które nie są widoczne od strony pomieszczenia.

Oczywiście możemy też zdecydować się na powieszenie dekoracji bez kółek i klamer. Wówczas musimy pamiętać o zastosowaniu firanek z wszytym tunelem lub na szelkach.

Na koniec kolor

Po dokonaniu wyboru akcesoriów pozostaje nam już tylko wybrać kolor karnisza. Tutaj według nas nie ma większego problemu. Dominują kolory złoto antyk, chrom mat oraz efekt stali. Kolor dobieramy przede wszystkim do ścian oraz elementów wystroju pokoju (lampy, klamek, uchwytów przy meblach).

Łukasz Zając

i

Zobacz także: