Dlaczego rolety są lepszym wyborem niż żaluzje?

Planujesz zakup osłon okiennych i nie wiesz, na co się zdecydować? Wahasz się między żaluzjami i roletami? Nasze porady ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Przeciętny człowiek spędza większość życia pod dachem. Światło dzienne jest dla naszego funkcjonowania niezbędne, lecz jednocześnie ważny jest komfort przebywania w pomieszczeniu. A kiedy jest ono zbyt nasłonecznione, mamy ochotę nieco się przed tym światłem schować. Z pomocą przychodzą nam wtedy urządzenia, dzięki którymi możemy zasłonić okno: rolety i żaluzje.

Żaluzja a roleta – czy znasz różnice?

Żaluzje i rolety, choć często mylone, bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Rolety są wytwarzane z naturalnych tkanin lub mieszanek naturalno-syntetycznych. Żaluzje często są produkowane z aluminium, które skutecznie odbija promienie słoneczne, ale jednocześnie szybko się nagrzewa. Stąd większa popularność żaluzji z drewna czy tworzyw sztucznych, które lepiej radzą sobie z tym problemem.

Poza tym rolety wyglądają jak zrolowane zasłony, które rozwijasz w dół okna – w celu ochrony przed słońcem, czy spojrzeniami przechodniów. Żaluzje zaś to szereg równoległych, połączonych ze sobą listewek (nazywanych lamelkami), które montuje się w poprzek okna. Lamelki obracają się pod kątem 180 stopni, umożliwiając całkowite zasłonięcie okna lub pozostawianie w nim niewielkich przestrzeni.

Żaluzje: skuteczne, ale co z estetyką?

Żaluzje pojawiły się w naszych oknach kilka dekad temu i przez długi czas dominowały na rynku. Chociaż skutecznie chronią przed słońcem, powoli przechodzą do lamusa, bo ich estetyka po prostu przestała nam odpowiadać.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to niewątpliwie największą mają żaluzje z aluminium, które najbardziej pasują do nowoczesnych wnętrz. Chętniej niż w domach montowane są w pomieszczeniach biurowych, gdyż wprowadzają pewną surowość. O wiele bardziej przyjazne są żaluzje drewniane, które łatwiej dopasować do charakteru wnętrza.

Kolejnym rodzajem są żaluzje pionowe, wykonane ze sztucznych materiałów. Wykorzystuje się je głównie w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej, gdyż idealnie pasują do dużych powierzchni okiennych. Niestety, ich wadą jest to, że są niepraktyczne i często ulegają uszkodzeniom.

Rolety: ładne i funkcjonalne

Obecnie na rynku osłon okiennych prym wiodą rolety. To zdecydowanie najmodniejsze rozwiązanie do domów i mieszkań. Rolety są o wiele bardziej uniwersalne niż żaluzje, dzięki czemu łatwiej można je dopasować do rodzaju pomieszczenia i stylu, w jakim jest urządzone.

Przyjrzyjmy się ich typom:

  • Rolety plisowane cechują się tym, że można je zamontować na kilka sposobów, w efekcie dając możliwość zaciągania ich zarówno od góry, jak i od dołu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że sprawdzą się w oknach o różnych kształtach.
  • Rolety rzymskie wyróżnia bardzo ciekawy wygląd, a to głównie przez tworzenie się fałdy podczas podnoszenia rolety. Można je nabyć w wielu opcjach wzorów i kolorów.
  • Rozwiązaniem, które powinni rozważyć mieszkańcy domów lub mieszkań parterowych są rolety z funkcją „dzień i noc”. Charakteryzują się one tym, że okno pozostaje zasłonięte, a jednocześnie pozwala sporej ilości światła dostać się do środka pomieszczenia.

Żaluzje kontra rolety

Odpowiedź na tytułowe pytanie wydaje się zatem oczywista. To rolety są zdecydowanie bardziej trendy, spełniają wszystkie funkcje, jakich oczekujemy od osłon okiennych i dają wiele możliwości wyboru modelu i materiału, z którego są wykonane. Sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu, stanowiąc doskonały element dekoracyjny.

Żaluzje co prawda skutecznie chronią przed słońcem i zapewniają prywatność, ale ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. W dzisiejszy czasach rolety są synonimem komfortu i elementem aranżacji wnętrza, a żaluzje po prostu jeden ze sposobów na zasłonięcie okna.

Dodajmy również, że jeśli duże znaczenie ma dla Ciebie utrzymanie domu w czystości, niewątpliwie lepiej sprawdzą się w Twoich oknach rolety, bo na żaluzjach częściej gromadzi się trudny do usunięcia kurz.

Dodatkowo, jeżeli lubisz gadżety i jesteś entuzjastą nowoczesnych technologii, możesz wybrać rolety zdalnie sterowane. Dzięki temu możliwe staje się regulowanie rolet bez wstawania z kanapy.  

Zadzwoń, aby umówić się na bezpłatną konsultację w celu dobrania idealnych rolet dla Twojego miejsca zamieszkania tel: +48 67 268 55 34

Zobacz także: